מאת: עו"ד דביר אינדיג, מנכ"ל בריקסטון

לפני אלפי שנים בעקבות המפכה החקלאית, וסחר החליפין שהתפתח בעקבותיו, החלו אנשים להשתמש בזהב, כמטבע עובר לסוחר. בני האדם, נתנו למשקל מסוים של זהב, ערך נקוב, ואיתו סחרו והחליפו סחורות. בשלב מאוחר יותר הומצא המטבע, אשר כל מלך וכל שליט, הנפיק לעצמו, ואת אותו מטבע מונפק הצמידו לזהב.

עם המצאת הכסף בעצם, נוצר גם הצורך לשמור אותו מפני גנבים, ביזה, והתקפות של עמים אחרים. את הכסף שמרו בחדרי אוצר ומקומות שמורים ומאובטחים לפי רמת יכולתו של אותו שליט או בעל ממון.

ישנם עדויות כבר מימי הפרעונים, על שמירת דברי ערך בחדרים מאובטחים בתחתית הפירמידות. כאשר כמה אלפי שנים לאחר מכן בתקופה הרומית יוצרו תיבות ברזל, מעין כספות פרימיטיביות, אשר אותם היה ניתן לנעול עם מפתח, אותו ניתן היה להפריד מהתיבה/כספת.

לאורך השנים, הכספות, התפתחו והשתכללו. עם הקמת המוסדות הבנקאיים הראשוניים לפני כמה מאות שקלים נבנו גם חדרי אוצר, מעין חדרים מאובטחים על ידי דלתות פלדה עם מנעולי בריחים מסוגים שונים, וכיום, ישנם אינספור כספות עם אינספור שילובי מנגנוני אבטחה, מכנים, דיגיטליים ואפילו מנעולים משולבי זיהוי ביומטרי מתקדמים.

בעשור האחרון, נראה היה, כי העולם הפיננסי עובר דיגיטציה מהפכנית כשהעולם הולך ונפרד מהכסף המזומן. הכסף שכבר עשרות שנים אינו מוצמד לערך הזהב המוחשי, עובר מיד ליד בטרנזקציות דיגיטליות לחלוטין, בין בנקים בכל העולם, וכיום כבר ניתן להעביר כסף מאחד לשני בכמה הקשות פשוטות על מכשיר הנייד שכולנו מחזיקים, באפליקציות  סלולריות כ"ביט", "פפר" ודומיו.

מהפכת המטבע הקריפטוגרפי

בזמן האחרון, בתהליך שעולה בתאוצה מעריכית, קם סוג חדש של מטבע עובר לסוחר, מטבע דיגיטלי מבוזר, אשר מייתר בעצם, את הצורך של מוסדות בנקאיים, כמתווכים בין אדם לאדם.

המהפכה הזו, הינה המצאת המטבע הקריפטוגרפי.

מטבעות קריפטוגרפים, כביטקוין, אתריום, לייטקוין ואלפים אחרים, פועלים בשיטת ה"בלוק צ'יין" בה כל עסקה ועסקה שקרתה מעולם, מתועדת ונשלחת לכל המשתמשים באותו המטבע, בכל רחבי העולם, כך שמתבטל הצורך בבנק כמתווך.

הגישה למטבע שכזה, מתבצעת באמצעות "ארנק דיגיטלי", מעין סוג של מפתח, שבאמצעותו ובצרוף סיסמא או צרוף של סיסמאות, ניתן לגשת לחשבון האישי ולבצע טרנזקציות בין כל "ארנק" ל"ארנק" בכל רחבי העולם במהירות גבוהה יחסית לשיטת ה- SWIFT, הנהוגה כיום במערכת הבנקאית העולמית, ובעמלות זניחות למדיי.

נראה, כי הצורך בשמירה על כסף בכלל, בכספות בפרט, הולך ונעלם מן העולם, היות והקיום הפיזי של הכסף, במטבעות ושטרות עובר לביטים של 0 ו-1, אם בחשבונות סטנדרטיים בנקאיים ואם בעתיד הקרוב מאד, בכסף קריפוטגרפי המוחזק בארנקים דיגיטליים.

שמירה פיזית על כסף וירטואלי

האמת היא, שהצורך בכספות ובחדרי אוצר מאובטחים, רק יעלה בעשרות מונים.

עקב הויראליות של המטבעות הקריפטוגרפים, המהירות וחוסר היכולת להתחקות או לבטל טרנזקציות דיגיטליות שכאלו, הסיכון לאובדן גניבה או שוד מתעצם שבעתיים.

תארו לעצמכם, תרחיש, בו באישון ליל, פורץ אדם אליכם הביתה, אוזק את בני משפחתכם, ובאיומי אקדח מודיע לכם, כי אם חיי ילדיכם יקרים לליבכם, תקישו את הקוד לארנק הדיגיטלי שלכם ותעבירו מיידית את כל היתרה הצבורה בו, למספר הארנק שהוא נותן לכם.

אני מניח שכל אדם, שמשפחתו יקרה לו יישמע לפורץ באופן מיידי, ו"ירוקן" את תכולת הארנק הדיגיטלי שלו לידי הפורץ.

כיום, במידה וטרנזקציה כזו מתרחשת בחשבון רגיל מבנק לבנק, ניתן יהיה להתחקות אחריה, ואף לבטל אותה תוך מספר ימים. זו הסיבה שפשעים מעין אלו, כמעט ואינם מתרחשים.

בעולם קריפוטגרפי, המציאות תהיה שונה לחלוטין, טרנזקציה שכזו בין ארנקים, בלתי ניתנת לביטול ואין שום אפשרות להתחקות אחריה, עובדה שעלולה לגרום בעתיד הקרוב מאד, לפשעי שוד תחת איום, רבים ביותר.

וייתכן שהתרחיש של השוד האלים, אינו מטריד אתכם, ותחליטו להחזיק את "הארנק הדיגיטלי" שלכם בדיסק און קי מיוחד לשם כך, הנקרא, לדג'ר (Ledger) שרק באמצעותו תוכלו להתחבר לאחר מתן סיסמא לחשבון הקריפטוגרפי שלכם, את הלדג'ר תשימו כמובן בכספת ביתית (כן כספת מהסוג שחשבנו שכבר לעולם לא נצטרך יותר…) ותחשבו שאתם בטוחים.

אז זהו, שלא. כספת פשוטה ללא שמירה, דינה אחת, להיפרץ או להיעקר ממקומה.

לכספות הפשוטות הקיימות בשוק, ישנן אינספור סרטוני הדרכה ביוטיוב, לפריצה מהירה תוך שניות.

הכספות הגדולות והמורכבות, פשוט נעקרות מהמקום ונפרצות במקום מסתור. פריצה שכזו תתרחש כאשר המשרד או העסק סגורים, או בבית, כשהמשפחה בחופשה. אז מגיעים הפורצים ללא מפרע, עוקרים את הכספת תוך דקות, לעיתים תוך זריעת הרס וחורבן, לאחר מכן הכספות נפרצות בנחת במקום המסתור של הפורצים.

ואותו הלדג'ר שדיברנו עליו, ה"ארנק הדיגיטלי" שהופקד בתוך הכספת? ובכן… הוא נעלם לעד, יחד עם הגישה לכל הביטקוין, האתריום ושלל המטבעות הקריפטוגרפים שהיו עליו. התפוגג לאוויר העולם הוירטואלי לנצח נצחים.

כך באבחה אחת, כל חייו הכלכליים של אדם בעתיד הקרוב, יוכלו להתרסק עקב ארוע פשיעה יחיד שכזה. ללא כל יכולת להתחקות אחרי הכסף.

הפיתרון הוא חדרי כספות מאובטחים.

אנשים בחי היום יום שלהם יחזיקו "ארנק אלקטרוני" במכשיר הנייד, עם שווי ערך קריפוטגרפי של כמה אלפי שקלים בודדים, ואת יתרת הכסף או לפחות את רובו בלדג'ר, אשר יוצפן בתיבה מאובטחת בחד כספות השמור 24/7.

כך, פריצות כמעט ולא יתרחשו, וגם אם חלילה, תתרחש פריצה או חלילה שוד הכולל איום על בני המשפחה לצורך יצירת לחץ להעברת כסף מהארנק. הארנק שיהיה בבית, יכיל אלפי שקלים בודדים בלבד, כאשר מרבית הכסף שמור ונצור, בלדג'ר המופקד בתיבה מאובטחת בחדר כספות.

בלית ברירה, למרות המעבר של העולם הפיננסי אל העולם הוירטואלי, עדיין נידרש לאבטחה פיזית חזקה ומאובטחת על ערכי הכסף שיהיו בידינו. כדי שנהיה בטוחים.