preloader

עדיף להיות בטוח

מתחמים יוקרתיים והיי-טקיים, שומרים חמושים במדים אופנתיים ובדיקות אבטחה חדשניות שמזהות את הלקוחות על פי טביעת אצבע או עין – בניו יורק, לונדון ופריז מרכזי כספות פרטיים הם כבר מזמן חלק מהנוף הפיננסי. המשברים הכלכליים וקריסת הבנקים בגוש היורו ובארה"ב, לצד הריבית האפסית שצוברים החסכונות שלנו, הביאו אנשים רבים לשוב ולאגור את מיטב כספם בצורה הישנה והטובה ולהעדיף את הכספת הפיזית על פני זו הווירטואלית.

בנוסף, העלייה ברמת החיים הגדילה את כמות המבקשים לאבטח את חפצי הערך שלהם, מסיבות כספיות או רגשיות. לפני מספר שנים גם בארץ הוקם מתחם כספות אישי, הראשון מסוגו בכל המזרח התיכון. העומדת מאחורי היוזמה היא חברת "בריקסטון", אשר הוקמה על ידי קבוצת עורכי דין ששירתו בעבר במערכת הביטחון, ומלווה בייעוץ של החברה הבריטית "Balthone", ובביטוח של עשרות מיליוני דולרים של חברת הביטוח העולמית "Lloyd's" .

מתחם ממוקם בקומת הלובי של מגדל רובינשטיין בתל אביב, לאחר שבמשך כשנתיים עבד צוות ההקמה לאיתור לוקיישן מתאים, חיזוק המבנה בקונסטרוקציות פלדה, והקמת תשתית אבטחה אלקטרונית מהמתקדמות בעולם, כל זאת בהשקעה מוערכת של למעלה מ-1.5 מיליון דולר.

איך הגעתם לרעיון הזה?

"חבר שלי עשה דוקטורט באנגליה ועבד בלילות כשומר בכספת פרטית", מספר עו"ד דביר אינדיג, ממקימי המיזם. "כשביקרתי אותו בחו"ל פתאום נחשפתי לעולם הזה. מייד כשחזרתי לארץ התחלתי בבדיקת היתכנות. הבנתי כמה שיש מחסור אדיר בחדרי כספות בישראל ושהשוק כאן צמא ליוזמה מהסוג הזה, גייסתי משקיעים ויצאנו לדרך".

דביר אינדיג

מה ההבדל ביניכם לבין בנק?

"ההבדל הוא גדול ומהותי, ונוגע כמעט בכל פרמטר: איכות השירות, שעות הפתיחה המורחבות, אי ההגבלה במספר הביקורים, רמת המיגון של הכספת ושל המתחם המאובטח. בכלל, הבנקים נמצאים כיום במגמת צמצום וסוגרים מדי שנה עשרות סניפים ובהם עשרות אלפי תיבות כספת. "בנוסף, בריקסטון מציעה שירותי פרימיום ייחודיים דוגמת ליווי של שומר חמוש מהרכב ואליו ושירותי משרד מאובטח.

לקוח שמעוניין להציג או למכור את תכולת הכספת שלו ללקוח אחר או מבקש לקיים פגישת עבודה בפרטיות וברמת האבטחה הגבוהה ביותר, יכול לשכור חדר ישיבות מאובטח, ואף מצולם על פי דרישה, בתוך המתחם. כל אלו ברמת שירות ודיסקרטיות אשר עד עתה היו קיימות בבריטניה בלבד". מעט על המקום מתחם הכספות משתרע על פני שטח של 150 מ"ר כאשר חדר "האוצר" הינו בגודל של 5X7 מ"ר, וכולל למעלה מ-2,600 תיבות אישיות,"בונדבוקסים", בגדלים משתנים.

תקופת השכירות וגודל הכספת ניתנים לבחירה על פי צרכיו של הלקוח. למשל השכרת תיבה בגודל קטן (10 ס"מ גובה, 20 ס"מ רוחב ו-42 ס"מ עומק) למשך שנה תעלה 1,990 שקלים בצרוף מע"מ. ניתן גם להשכיר על בסיס יומי או תלת חודשי, כשהתעריף כמובן משתנה בהתאם. בבריקסטון מקפידים על נהלי אבטחה ודיסקרטיות מחמירים ביותר, במסגרתם כל העובדים עוברים סינון ובדיקה, כולל בדיקות פוליגרף תקופתיות וקבועות. לכל לקוח תא אישי מאובטח, אשר הוא ורק הוא, מחזיק את המפתח אליו, ורק באמצעות טביעת האצבע והפנים שלו יקבל גישה אל התא.

מה לגבי ביטוח?

"אנחנו מעניקים ללא כל עלות נוספת כיסוי אישי לכל לקוח של עד 5,000$ לכל תיבה, באמצעות חברת הביטוח העולמית לוידס והביטוח נעשה באופן דיסקרטי מולה. כמובן שהלקוח יכול לבקש להגדיל את הכיסוי הביטוחי בתשלום נוסף עד לגובה של חצי מיליון דולר לכל תיבה".

מה רע בעצם בכספת ביתית בחדר השינה?

"רוב הכספות הביתיות אינן מהוות אתגר לפורץ הממוצע. גם אם השקעתם בכספת בעלות של עשרות אלפי דולרים, שלכאורה מוגנת יותר מהכספות הפשוטות, כיום השיטה של רוב הפורצים היא פשוט 'לעקור' את הכספת ממקומה ולהמשיך את הפריצה בנחת ממקום מסתור. יתרה מכך, עצם הימצאותה של כספת בבית, מגדילה את הסיכון לפריצה, שכן היא מאותתת על כך שהבית שלכם שווה פריצה. כל נותן שירותים, מטכנאי המזגנים ועד עוזרת הבית עלולים להעביר את המידע עליה לגורמים שלישיים, אשר יבינו כי הבית שלכם הינו מטרה ששווה להם לבקר בה".

יש עוד יתרונות לשמירה על דברי ערך דווקא אצלכם?

"אם שמרת עותק של מסמך חשוב (כמו צוואה או מסמכי ביטוח) בתא האישי שלך בבריקסטון, בני משפחתך יוכלו לאחזר אותם בקלות, ממקום אחד שמור ובטוח".

ומה לגבי העתיד?

"התוכנית האסטרטגית שלנו היא להקים בארץ תוך מספר שנים כעשרה מתחמי כספות פרטיים. התחום בישראל הוא רק בראשית דרכו, והשמיים הם הגבול".

שיתוף:
next